Zdrowotne właściwości kawy

Wielu z nas lubi zacząć dzień od wypicia filiżanki kawy. Okazuje się, że ten aromatyczny napój działa nie tylko pobudzająco, ale ma także właściwości zdrowotne.

agencje seo sem

Dlaczego warto pić kawę?

W kawie znajdują się antyoksydanty. To substancje, które neutralizują wolne rodniki, przyspieszają usuwanie z organizmu toksyn i usprawniają układ odpornościowy. Zawarte w kawie antyoksydanty zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Kawa ułatwia koncentrację, zwiększa także pamięć krótkotrwałą. W świetle prowadzonych nadań naukowych wynika też, że osoby, które regularnie piją kawę rzadziej chorują na Alzheimera i chorobę Parkinsona, a jeśli nawet już zachorują, to w późniejszym wieku niż osoby, które nie są amatorami kawy. Granica zachorowania przesuwa się dość znacznie, bo mniej więcej o osiem lat. Kawa przyspiesza także metabolizm, sprzyja więc pozbyciu się nadmiernej ilości kilogramów. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, poprawia także nastrój. Zawarta w kawie kofeina wchodzi w skład wielu leków przeciwbólowych i stosowanych w leczeniu astmy.

Ile filiżanek kawy można dziennie wypić?

Trudno na to pytani udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy są zgodni, że kawa ma właściwości zdrowotne, ale nie są już tak jednomyślni, gdy chodzi o ilość wypijanych filiżanek. Zdaniem większości nie powinniśmy przekraczać trzech filiżanek kawy dziennie. Kobiety w ciąży nie powinny wypijać więcej niż jedną filiżankę. 400 miligramów kofeiny dziennie to dawka, która jest dla nas bezpieczna.

Artykuł pisany we współpracy z Cafe Silesia https://www.cafesilesia.pl

Back to Top