Wielkanoc i Hefra to idealne połączenie

Nadeszły wyczekiwane Święta Wielkanocne, a wraz z nimi skrupulatne przygotowania do wielkanocnego, niedzielnego śniadania. Jeśli spodziewamy się gości, to warto zaplanować z dbałością każdy, nawet najmniejszy szczegół. Począwszy od serwowanych potraw, poprzez nakrycie stołu, aż po zastawę stołową.

agencje seo sem

Jak przygotować stół?

Zacząć należy od obrusu, gdyż jest on podstawą i bazą pięknego stołu. Jego stan powinien być idealny – czysty, wyprasowany, dostosowany wielkością do stołu i najlepiej w neutralnym kolorze jak biel czy odcień lnu. Wielkanocne elementy warto natomiast zaakcentować w dodatkach, na przykład stawiając na środku świąteczny stroik z kolorowymi jajkami. Jeśli chodzi o zastawę stołową, to warto tu skorzystać z oferty, jaką proponuje Hefra. Święta to bowiem czas wyjątkowy, a więc jednocześnie czas wykorzystania najpiękniejszych akcesoriów galanterii stołowej. Zachwycająca srebrna cukiernica, piękna kryształowa patera na ciasto, srebrny kosz na owoce czy posrebrzana maselniczka z pewnością nadadzą uroczystości wdzięku i elegancji. No i oczywiście sztućce – te wykonane ze srebra, posrebrzane lub ze stali szlachetnej najwyższej jakości.

Etykieta układania sztućców

Elegancko nakryty stół to taki, na którym panuje ład i porządek, dlatego należy zadbać, by sztućce leżały w równej odległości od siebie, oddalone ok. centymetra od krawędzi stołu. Sztućce, np. te dostępne na https://hefra.pl układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej podane będą dania. Po prawej stronie znajdzie się zatem nóż do obiadów i deserów, łyżka do zupy i nóż stołowy. Zaś po lewej stronie talerza, należy ułożyć widelec obiadowo-deserowy oraz widelec do dania głównego. Z kolei po lewej stronie, nad talerzem ustawia się talerzyk i nóż do masła, który charakteryzuje się tępą krawędzią i większą powierzchnią do smarowania od standardowego noża.

Back to Top